0 (222) 231 02 30
0 (850) 302 00 26

Google yukarıda çıkmak

Google Üst sıralarda çıkmak

Google yukarıda çıkmak

Google’da yukarıda çıkmak herkesin hayali. Herkes bu hayali gerçekleştirmek ve firmasını daha yukarıda çıkarmak için çabalıyor. Üst sıralarda görünür olmak ve reklamını daha iyi yapabilmek, daha görünür olmak demek ve daha çok para kazanak demek.

Çok önceleri Google yukarıda çıkmak (Google 1. Sırada Çıkmak) anahtar kelime araştırması yapmak, sitenin yapısının iyi olması ve yüksek otoriteye sahip yüzlerce linke sahip olmakla mümkün olabilmekteydi. Bunlar şimdilerde geçerli çalışmalar olsa bile Google’da üst sıralara çıkmak için artık çok daha fazlasının yapılması gerekmektedir.

Google yukarıda çıkmak, Birinci sıra, birinci sayfa ve üst sıralar… Yolun ucu bir şekilde kıyısından köşesinden olsa dahi SEO’ya çıkıyor. Yani arama motoru optimizasyonu.

Seo nedir
Seo nedir

Google pazar payı ve Seo için Yapmanız gerekenler:

Google’ın ülkemizdeki pazar payı %90’dan fazla. En fazla kullanılan arama motoru Türkiye’de internet erişimi olan yaklaşık 64 milyon kişi var. Yani bunun %90’ı Googleda arama yapıyor. ne kadar büyük bir pazar.  Bu pazardan pay almak ve Google yukarıda çıkmak için seo ve sitenizin çok iyi olması gerekir.

Kurumsal Seo
Kurumsal Seo

Seo Çalışmaları Sırasında Kullanılan Terimler

Hemen Çıkma Oranı; Google web sitenizde bulunan hemen her değeri kontrol etmektedir. Hemen çıkma oranı oldukça önemli bir Google kriteridir. Bir web sayfasında ziyaretçilerin ne kadar kaldığına Google oldukça önem verir. Yeteri kadar kullanıcılar web sayfasında kalıyorsa Google web sitesinin hanesine bir artı yazar.

Trafik; Web sitesini ziyaret eden kişilerin oluşturduğu veridir. Eskişehir seo hizmeti almak isteyen hemen her kişi web sitesinin trafiğini arttırmak istemektedir. Web sitesinin tirafiğinin yüksek olması seo çalışmalarını olumlu etkileyen bir husustur. Hatta bazen sadece trafik arttırmak bile amaç olabilir.

Hit; Trafik ile aynı anlamda kullanılmaktadır. SEO sektöründe genelde hit kelimesinin kullanımı, günlük hit, aylık hit veya tekil hit, çoğul hit olarak kullanılabilir.

Google yukarıda çıkmak
Google yukarıda çıkmak

Ziyaretçi; Web sitesine giren her bir kişiyi tanımlamak için kullanılır. Ziyaretçi sayıları farklı seo araçları ile detaylandırılabilir, ziyaretçiler hakkında daha farklı bilgilere ulaşılabilir.

Sayfa Görüntüleme; Web sitesi sayfalardan oluşmaktadır. Fakat bazı sayfalar daha çok ziyaretçi çekebilir. Sayfa görüntülenmesi ilgili sayfanın kaç kez ziyaret edildiğini tanımlayan bir terimdir. Sayfa görüntülemeleri farklı raporlama araçları ile daha faydalı sonuçlar doğurabilir.

Domain Otoritesi; Her web sitesinin muhakkak bir domaini olması gerekir. Domain otoritesi, Google’nin gözünde domaininize biçtiği değerdir. Domain otoritesi doğu seo çalışması ve domainin yıllanması ile arttırılabilir.

Site Otoritesi; Domain otoritesi ile benzerlik gösterir. Site otoritesinin iyi bir seviyede olması seo çalışmalarını kolaylaştırır. Fakat site otoritesinin arttırılması kolay bir çalışma değildir. Profesyonel bir  seo uzmanı ile çalışmanız gerekebilir.

Backlink; Web sitesinin aldığı ve verdiği linklere backlink denir. Backlink, kendi sitenizin dışında olan sitelerin sizin sitenize link vermesi sonucu oluşur. Bu sayede siteniz seo çalışmaları konusunda ilerlemiş olur. Backlink çalışmaları yapılırken oldukça dikkatli olunmalıdır, bilinçsiz ve aceleci backlink çalışmaları web sitelerine oldukça fazla zararlar verebilmektedir. Hatta Google’nin cezaları bile söz konusu olabilir.

No Follow – Do Follow ; Web sitenize backlink çalışması yaparken, backlink aldığınız site kadar önemli bir hususta alınan backlink in çeşitidir. No Follow backlinkler Do Follow linklere göre daha az değerlidir. No Follow linklerin alınması kolay fakat etkisi azdır. Do Follow linkler alınması zor fakat daha değerlidir.

Sosyal Sinyal; Sosyal medya platformlarında web sitenizin linkinin postlar, paylaşımlar ile var olması oldukça önemlidir. Sosyal medya platformları üzerinde web sitenizin veya blog içeriklerinizin linkleri seo çalışmalarına katkı sağlamaktadır.

Bağlantı; Web sitesi içerisinde bulunan herhangi bir içeriğe (yazılı veya görsel) verilen linktir. İçeriklere bağlantı vermek oldukça önemlidir. İlgili içeriklerden ilgili yerlere bağlantı vermek Google’nin sitenizi incelemesi sırasında hoşuna giden bir kondur.

Anahtar Kelime; Web sitenizin odak noktası diyebiliriz. İnsanlar sizin web sitenizi en çok hangi anahtar kelimeler ile arıyorsa sizin için anahtar kelimeler onlardır. Seo uzmanı olarak hizmet veren kişilerin ilk başlaması gereken husus anahtar kelimelerin belirlenmesi diyebiliriz.

Eskişehir seo firmaları
Eskişehir seo firmaları

Google yukarıda çıkmak için en önemli konular aşağıdaki gibidir.

  1. Teknik SEO
  2. Site içi SEO
  3. Site dışı SEO
  4. Kullanıcı deneyimi

Rakip Analizi

Rakip analizi SEO’nun her noktasında olduğu gibi kurumsal seo için de çok önemlidir. Rakiplerinizi çok iyi bir şekilde analiz ederek sektöre giriş yapmanız sizi bir adım önde başlatacaktır. Rakiplerinizin sizden artıları ne ? Eksileri ne ? Hangi kaynaklardan backlink almış ? İçeriklerinde hangi konulara yoğunlaşmış ? Tasarımsal olarak sizden artıları ve eksileri neler ? Bunları iyi bir şekilde analiz etmek Google yukarıda çıkmak için size büyük katkı sağlayacaktır.

Google yukarıda çıkmak  ve Tüm bunlar için ayrıntılı rapor almak için bizimle iletisim kurunuz. Birlikte sektörde neler yapabileceğimizi konuşalım.